január 13. - Bokros Judit
Családi vonás az írás
Egy apa és lánya kapcsolata bontakozott ki csütörtökön kora este a Tarsoly Ifjúságért Egyesület klubalkalmán. Évtizedes távlatok, mégis roppant közelség.
Édesapám, Bokros János 1938. augusztus 9-én látta meg a napvilágot a Székesfehérvárhoz közeli Sárkeresztúron. Itt járt általános iskolába, ahol nagy hatást tett rá tanára, Tanka János, aki költő is volt. Édesanyja Sági Erzsébet, édesapja Bokros János volt. A család földműveléssel foglalkozott, édesapám is ebbe nőtt bele, gyerekként sokat dolgozott a környékbeli földeken. Erről néhány versében meg is emlékezik – mesélt a fiatalon, 51 éves korában elhunyt édesapjáról Bokros Judit újságíró, költő csütörtökön kora este a Tarsoly Ifjúságért Egyesület Fő utca 3. szám alatti közösségi klubjában, a Közéleti Klub első idei alkalmán.
A házigazda, Lőrinczné Bencze Edit elmondta, ebben a klubban jól megfér egymással a politika, a mindennapi élet és a kultúra. Örömmel konferálta fel, beszélgetett Bokros Judittal, már csak azért is, mert a Tóparti Gimnáziumban tanár-diák viszony volt közöttük: Lőrinczné Bencze Edit volt Bokros Judit osztályfőnöke. Bokros Judit ma édesapja nyomdokain jár. – A génjein, fizikai tulajdonságainak egy részén túl a lelkéből is egy darabot – mondta arról, hogy mit kapott édesapjától. – S persze örökül hagyta rám mindazt, amivel sokat foglalkozott, ami igazán érdekelte: a szavak, az irodalom szeretetét – fogalmazott Bokros Judit, aki tanár és költő apja halálakor még csak kislány volt. – Az írás az én életemben is jelen van – mondta. Bokros Judit újságíró, a Fejér Megyei Hírlapnak is állandó szerzője. Az elmúlt két évben kezdett bele igazán szépírói, költői tevékenységének kiterjesztésére, a szavak műalkotássá alakításának munkájába.
– Bokros János a középiskolát a fehérvári József Attila Gimnáziumban végezte; az itt szerzett élmények, a tudás egész életét meghatározták. Később, az Eötvös Loránd Tudományegyetem magyar–történelem szakát elvégezve, kisebb kitérő után tért vissza az alma materba, ahol 1967-ben kezdett tanítani. Verseket komolyabban az egyetemi évek alatt kezdett írni, az Eötvös Kollégiumban remek társaság verődött össze. Publikált az Egyetemi Lapokban, a Fejér Megyei Hírlapban, az Élet és Irodalomban is. A verselést a tanári pálya némileg visszavetette, rendszeresen írni házassága és az én születésem után kezdett újra – mesélte Bokros Judit. – Halála valós és betölthetetlen űrt hagyott maga után, ránk maradt szellemi öröksége azonban gazdag, és még mindig kínál felfedeznivalót…”
(Fejér megyei Hírlap 2022 01 14)
Emlékezés Tóth Lászlóra
„Tíz évvel ezelőtt hunyt el Tóth László A Szabadművelődési Ház korábbi igazgatója”. c. részt
„Ebből az alkalomból barátai, ismerősei, tanítványai emlékműsort szerveztek 2023. szeptember 16-n Vörösmarty Színházban.
A programról videó felvétel készült, mely megtekinthető itt, valamint a facebookon Ambrus Tibor, Lánczky László, Róka Gyula fotói itt”
Európa Klub Székesfehérvár
Az Európa Klub következő időpontja:
2023. október 10. (kedd) 16:00
Vendégünk:
Hudoba György
Téma:
48 nap alatt a Föld körül
Facebook oldalán.
Támogatóink
A honlap működését
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
támogatja.