Történeti küzdelmek a nők parlamenti választójogáért
2019. április 25-én Dr. habil. Simándi Irén, a Kodolányi János Egyetem főiskolai tanára volt a Közéleti Klub vendége. A tanárnő, aki 2007 óta oktat a Kodolányin és 7 monográfiaszerzője, melyek közül az egyik ugyanazzal a kérdéssel foglalkozik, mint az előadás, vagyis a nők parlamenti választójogáért vívott küzdelemmel. A résztvevők megismerték azt a hosszú folyamatot, mely a 19. század második felében kezdődött és több kísérlet után 1945-ben végződött, amikor is bevezették az általános, titkos és egyenlő választójogot, amely nők és férfiak esetében egyaránt 20 évnél húzta meg a választói korhatárt. Megtudhattuk, hogy 1918-ban először a Károlyi-kormány adta meg a nőknek a választójogot, és bár ennek a törvénynek az értelmében nem került sor szavazásra, mégis ettől a dátumtól kezdve soha nem született olyan jogszabály, amely teljesen kizárta volna a nőket a választói jogból. A két világháború között több választójogi törvény is született, de mindegyik szigorú feltételekhez, az 1922-es kormányrendelettől kezdve pedig 30 évhez kötötte a nők választójogát.
„Tíz évvel ezelőtt hunyt el Tóth László A Szabadművelődési Ház korábbi igazgatója”. c. részt
„Ebből az alkalomból barátai, ismerősei, tanítványai emlékműsort szerveztek 2023. szeptember 16-n Vörösmarty Színházban.
A programról videó felvétel készült, mely megtekinthető itt, valamint a facebookon Ambrus Tibor, Lánczky László, Róka Gyula fotói itt”
Az Európa Klub következő időpontja:
2023. október 10. (kedd) 16:00
Vendégünk:
Hudoba György
Téma:
48 nap alatt a Föld körül
Facebook oldalán.
A honlap működését
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
támogatja.